Tehnilised märkused
Alljärgnevalt toome välja mõned tehnilised märkused, mida tasub meeles pidada erinevate trükitehnoloogiate kasutamisel. Oleme alati valmis koostöös oma klientidega katsetama ja uurima lahendusi, mis kompavad tehnoloogiliste võimaluste piire.
Katsetuste planeerimisel varuge piisavalt aega ja ressursse. Meie omalt poolt pakume teadmisi, kogemusi ja vajalikke seadmeid, et aidata saavutada parimaid tulemusi.
Kujundamisel ja siiditrükitehnoloogia kasutamisel
Trükise kujundamisel ära kasuta peenemat joonejämedust kui 0,2–0,3 mm, et tagada trükikvaliteet ja loetavus.
Siiditrükitehnoloogias trükitakse enamik trükiseid SPOT-toonidega. Seda tehnoloogiat kasutatakse laialdaselt erinevate toodete, näiteks kleebiste, visiitkaartide, kaartide, mapikaanete, esemete ja paljude muude toodete trükkimiseks. Siiditrükk on levinud ka membraanklaviatuuride graafika tootmisel.
Vali siiditrükk, kui hindad kirkast ja selget värvi. Lisaks on võimalik kasutada erilisi värve, näiteks pärlmutter-, helkivat hõbedat ja kulda, et luua unikaalne ja efektne tulemus.
Siiditrüki puhul saab trükkida mitmesugustele plastikmaterjalidele, metallidele (lisainfo SIIT) ning isegi siledale lakitud või lakkimata vineerile.
Trükkimisel kasutatavad materjalid ja värviseeriad
Trükkida saab praktiliselt igale materjalile, kui kasutada sobivat värviseeriat. Õige värvi määramiseks vajame materjali koostise kirjeldust ja/või materjalinäidist. Kui Eestis puudub vastav värviseeria, on võimalik see määrata värvitootja laboris.
Erivärvide tellimine
Erivärvide tellimisel palume klientidel arvestada täiendava ajakuluga ja võimalike tellimiskoguse piirangutega. Soovitame planeerida tellimused varakult, et tagada sujuv protsess.
Toonpiltide trükkimine
Toonpiltide trükkimiseks saab kasutada efektset jämedat graafilist rastrit, mis loob ainulaadse ja silmapaistva tulemuse.
DIGITRÜKK
Trükivärvid CMYK. Erinevad paberid annavad erinevaid lisa võimalusi, näiteks metallvärvilised paberid jäävad kergelt trükivärvidest läbi paistma. Puuvilla kiududega pabereid ei saa enamasti digitrüki puhul kasutada. Võimalik teatud juhtudel kasutada digifooliumit.
OFSETTRÜKK
Korraliku tumeda musta pinna saamiseks CMYK-is soovitame kasutada järgnevat valemit: C 80%, M 40%, Y 40%, K 100%. Trükisel piltide hea kvaliteedi tagamiseks on soovitav kasutada pilte resolutsiooniga 300 dpi.
SURUTRÜKK / PRESSTRÜKK / PIMETRÜKK
Surutrükk – paberi või kartongi pinnast väljapressitud kujutis. Pimetrükk – paberi või kartongi pinna sisse surutud kujutis.
Kasutatakse kahepoolset või ühepoolset metallklišeed millega pressitakse kas kujutis paberil üles või allapoole. Väljapressimiseks soovitame kasutada mahulisemaid pabereid. Sissepressimiseks sobib ka tavaline kriitkartong alates 300g/m². Pimetrükk teostatakse alati ilma värvi trükkimata ja kujunduses hakkab mängima reljeef mis pressitakse.
TERMOTRÜKK
Kasutatakse kujutise reljeefseks tõstmisel siiditrükis.
Kui soovid oma trükisele tõeliselt säravat kulda, hõbedat või hologrammmustrit, on fooliumtrükk ideaalne täiendus. Fooliumiga trükitava joone või fooliumipinna sees oleva joone laius peab olema vähemalt 0,3 mm, soovitatavalt 0,5 mm. Foolium- või surutrükivorm tuleb kujundada vektorgraafikas, kus jooned on 100% mustad ja miinimumpaksusega 0,3 mm. Fooliumtrüki kujutiste alla ei jäeta auke – pind jääb trükitud.
Katmata paberitele saab fooliumtrükis lisada ka lakkfooliumi.
PLOTTERLÕIKUS
Arvutiga juhitav mehaaniline nuga võimaldab läigata kleebisest erinevaid tähti-numbreid ja kujutisi.
Pildil võib näha kuidas iseseisvalt lihtsate vahenditega on võimalik eelnevalt lõigatud kujundeid-tekste siirdeteibi ja plastikkaardi abil siledale pinnale kleepida.
STANTSIMINE
Stantsi joonis peab olema tehtud vektorgraafilise graafikafailina. Kujundus failis 1:1 suuruses. Joonisel märkida: Terad = punane, Nuudid = roheline, Perfod = kollane. Palume vältida topeltjooni. Muude eriliste terade (liimiklapi tera, madalam tera, laineline tera) kohta küsige eelnevalt saadavust. Perfoteradel erinevad perforatsiooni variandid.
LAMINEERIMINE
Lamineerimine annab trükisele kindla kaitse mehaanilise kulumise eest. Kasutame nii kuum- kui külmlamineerimist. Õige materjali valime lähtudes trükise kasutusvaldkonnast. Saadaval läikivad, matt ja liivmatt pinnaga laminaadid.
LAKKIMINE
Lakkimist teostame UV- ja siiditrükitehnoloogiaga.
VOLTIMINE / SOONIMINE
Allpool näeb erinevaid levinud paberite voltimise skeeme. Voldikute puhul on kasutusel mõisted G-volt ja Z-volt. Tervitus-, õnnitluskaartide puhul on kasutusel tavaliselt variandid 2,3 ja vahel ka variant 5. Paksemaid pabereid ja digitrükis trükiseid on soovitav enne voltimist soonida.
KÕRGTRÜKK
Kunagi valitsev tehnoloogia on tänaseks muutunud väga eksklusiivsete trükiste teostusviisiks. Väga elegantne disain ja õige paber muudab trükise tõeliselt isiklikuks ja omapäraseks kunstiteoseks. Teostatakse käsitsi! Kombineeritav stantsimise, suru- ja pimetrükiga. Mõningad paberid saab täiendada ka fooliumtrükiga.